FORUM   CHAT  REVISTA EUROPEEA  AJUTOR  CONTACT    
Dura-vura (soneată-n fa diez)
Text postat de Daniel Bratu
Duce-m-aș de-a dura-vura tăvălit de vinu’ popii
din cădelniță cocoșii să-mi descânte alt botez
toamnei mele fără tine să-i trimit pitecan-tropii
să îi muște sfârcul rânced și apoi să-i creștinez

prăvăli-mi-aș pe jeratec pielea cotiledonată
până fumul veștii-ar trece de toți caii prăpădiți
pe traseul galben unde urma ta nedes le gată
sau îngroapă-n sine oiștea oștilor de eremiți

arunca-ț'-aș în fântâna mieruită de șopârle
hoitul meu pudrat cu zale și duhnind a mucegai
primă-verilor de iarbă legănată să-l azvârle
înapoi în viul apei clorofilice de m-ai…

prefăcut burlan de lacrimi pe sub zâmbetul obez
incanta-ț’-aș o soneată fa iubito-n fa diez

Parcurge cronologic textele acestui autor
Text anterior       Text urmator
Nu puteti adauga comentarii acestui text
DEOARECE AUTORUL ACESTUI TEXT NU PERMITE COMENTARII SAU NU SUNTETI LOGAT!

  Comentariile userilor    
         
 
  unde a mers mia(culpa), mere
si suta / pentru raspunsul intarziat, mia
/ in rest, vegetalu si animalu (clasicu/jurasicu)salutant oricand - e de bine,
multam
 
Postat de catre Daniel Bratu la data de 2008-11-08 08:02:19
         
 
  mia culpa :),

vazusem întâi textul Danei,
comentasem,
crezusem
ca-i un poet clasic în viata
de care ma si miram ca n-am auzit

asadar, o mie de scuze, mia aceea calpa,

din popas
la o raspântie de vegetal cu animal
pe

"o sonata-n fa, iubito de diez"


cu cel respect,
tm
 
Postat de catre definitiv retras 02octombrie09 la data de 2008-11-04 13:36:34
         
 
  Gorun (și pe mine versul ala m-a sâcâit un pic - m-am gândit la o variantă fără joc de cuvinte, cu trimitere ceva mai clară spre dublul sens - ceva de genul "sau îngroapă-n sine oiștea carelor de ieremiți", dar mai "stau oleacă" pe gânduri),

Cristian (da, versul e voit, corect, dar cum am scris anterior, încă îl mai țin sub observație),

Mirela (am eu așa un talent la finaluri, ceva de speriat - mi s-a mai spus - sau, mai degrabă, textul fiind destul de lunguieț, cititorul se bucură la sfarsit, cred :)

Adrian (felicitări pentru momentul jubiliar al unui comentator de forță și precizie - am înțeles că, de la comentariul 1001 încolo, Șeherezada îți va spune mister Big Har(un):)

Tea (nu era musai să te justifici, dar îmi pare bine că nu te-ai abținut - tot finalul, bată-l norocul :),

mulțumesc, pentru comentarii, lumini, voturi, generozitatea aprecierilor
 
Postat de catre Daniel Bratu la data de 2008-10-29 09:47:51
         
 
  pi es: Comentariul de mai jos, (mai exact, erata) a fost cometnariul meu cu numărul o mie, pe Europeea. :) Acesta este o mie unu. :)  
Postat de catre Adrian A. Agheorghesei la data de 2008-10-28 22:40:06
         
 
  typo: Am dat...

scuze,

calvar
 
Postat de catre Tea Nicolescu la data de 2008-10-28 22:26:35
         
 
  M dat steaua intai si pe urma m-am gandit sa "ma justific"...
Splendid, Daniel, ca nu stiu ce-as mai putea spune...ce sa selectez, fiecare vers e o metafora, o idee, o traire, nu ma abtin totusi:

'incata-t'-as o soneta fa iubito-n fa diez"

Calvar*
 
Postat de catre Tea Nicolescu la data de 2008-10-28 22:25:52
         
 
  inspirat  
Postat de catre Adrian A. Agheorghesei la data de 2008-10-28 22:16:04
Parcurge cronologic comentariile acestui autor
Text anterior       Text urmator
         
 
  ...Puternic, Daniele. Mesaj susținut și de buna prozodie, de ritmul inspriat ales. Fain. Vot.


A.A.A
 
Postat de catre Adrian A. Agheorghesei la data de 2008-10-28 22:15:47
         
 
  Welcome back:)
Super-final;)

* Euridice
 
Postat de catre Mirela Lungu la data de 2008-10-28 21:59:53
         
 
  versul acela este voit și corect...

Un text cu toate elementele la superlativ.
Nu sunt cel mai în măsură să pun "etichete", dar am dreptul la o părere, când ceva mă impresionează.

Așa că votez și-l recomand pentru citire.
Respect,
Cristi
 
Postat de catre Cristi Iordache la data de 2008-10-28 19:43:51
         
 
  Excelent text. Din toate punctele de vedere (inclusiv ca prozodie)

Il recitesc din placere. Un singur vers pare a disona purin:

"sau îngroapă-n sine oiștea oștilor de eremiți"

sau, poate, mi se pare.
 
Postat de catre Gorun Manolescu la data de 2008-10-28 16:37:09
     
Pseudonim
Parola
Nu am cont!
Am uitat parola!

 
Texte: 23985
Comentarii: 119979
Useri: 1426
 
 
  ADMINISTRARE